Την Πέμπτη 30 Μαΐου 2019, το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στα Γιάννενα. Συμμετείχαν όλες οι τάξεις κι όλοι σχεδόν οι γονείς των μαθητών. Σε μία ημέρα άψογη από πλευράς καιρικών συνθηκών, πρώτος σταθμός υπήρξε το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων του κ. Βρέλλη. Μία πολύ παραστατική «βουτιά» στην ελληνική επανάσταση. Επόμενος σταθμός το νεοσύστατο μουσείο αργυροχρυσοχοΐας, στο εσωτερικό του κάστρου. Με πολύ πρωτότυπο τρόπο ο επισκέπτης μυείται στην αξεπέραστη τέχνη και μαθαίνει για όλα τα βασικά στάδια επεξεργασίας του αργύρου, αλλά και τα κομψοτεχνήματα που δημιουργούνται από αυτή. Βαδίζοντας σε στενά δρομάκια στο εσωτερικό του κάστρου τελευταίος σταθμός το Δημοτικό Μουσείο. Η ικανοποίηση ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα όλων μας και από τα χείλη άκουγε κανείς πως «θέλαμε κι άλλο».

Ημερήσια Εκδρομή στα Γιάννενα