Την Πέμπτη 15/06/17 το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο αποχαιρέτισαν τους μαθητές τους για το καλοκαίρι. Μέσα σε ένα κλίμα συγκίνησης, αλλά και χαράς, μικροί και μεγάλοι κλείσαμε τη φετινή σχολική χρονιά μέσα από τραγούδια, χορούς και θεατρικά δρώμενα. Πιο συγκεκριμένα, αφού έγινε απολογισμός της φετινής σχολικής χρονιάς από την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου, κ. Σουμέλα Μιχαηλίδου, και το Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου, κ. Γιώργο Μπεροπούλη, τη γιορτή χαιρέτισε η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Νεστορίου, κ. Ανδρομάχη Σουκαλοπούλου και σειρά είχαν οι μικροί μας μαθητές. Το Νηπιαγωγείο, υπό την καθοδήγηση της κ. Σουμέλας Μιχαηλίδου, ανέβασε τη θεατρική παράσταση «Χάθηκε το καλοκαίρι», όπου τα μικρά και τα μεγάλα νήπια χόρεψαν, τραγούδησαν και έγιναν μικροί ηθοποιοί. Στη συνέχεια, οι μαθητές της Ε’ και της ΣΤ’ τάξης, υπό την καθοδήγηση του κ. Γιώργου Μπεροπούλη, έπαιξαν το θεατρικό «Καλημέρα Ελλάδα», που ήταν μια μικρή επιθεώρηση, σατιρίζοντας ορισμένες παθογένειες που χαρακτηρίζουν κάποιους ανθρώπους της πατρίδας μας και προσφέροντας γέλιο στους θεατές. Τέλος, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης αποχαιρέτισαν το σχολείο, στο οποίο φοιτούσαν τα τελευταία 6 χρόνια, και δόθηκαν οι Τίτλοι Σπουδών από τους δασκάλους των τάξεων, καθώς και αναμνηστικά για τους μαθητές των δύο μεγάλων τάξεων από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Νατάσα Ιορδανίδου

flickr - Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2016-2017