Χρειάστηκαν βδομάδες επίπονης εργασίας για να ολοκληρωθεί η τοιχογραφία (4,5μ χ 1,50μ) που ο σεβαστός πάτερ Γεώργιος Χουζούρης, ιερέας της ενορίας των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Άνω Νεστορίου, φιλοτέχνησε με τους μαθητές μας. Γενναία ήταν επίσης και η οικονομική ενίσχυση του Δήμου Νεστορίου για την υλοποίηση της προσπάθειας. Η ιδέα ανήκει στον σεβαστό πατέρα και προφανώς και η υλοποίηση. Ακούραστα και με δικά του έξοδα πηγαινοέρχονταν στο σχολείο μας. Με πολλή υπομονή και προπάντων αγάπη, ο σεβαστός ιερέας μύησε σταδιακά όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές μας, της Ε΄ & ΣΤ΄  τάξης, βήμα το βήμα, στην τέχνη της ζωγραφικής και τις τεχνικές της. Και το αποτέλεσμα θαυμάσιο. Θα κοσμεί στο εξής το σχολείο, έχοντας τις υπογραφές από μαθητές για τους μελλοντικούς μαθητές. Προπάντων όμως θα φέρει ανεξίτηλη τη σφραγίδα αγάπης του Πατέρα Γεωργίου Χουζούρη για τα παιδιά και το Νεστόριο.

flickr album - Τοιχογραφία