Οδυσσέας Ελύτης

Σαν σήμερα, στις 18 Οκτωβρίου του 1979, η Σουηδική Ακαδημία αναγγέλλει την απονομή του Νόμπελ Λογοτεχνίας στον Οδυσσέα Ελύτη «για την ποίησή του, που με φόντο την ελληνική παράδοση, με αισθηματοποιημένη δύναμη και πνευματική οξύνοια ζωντανεύει τον αγώνα τού σύγχρονου ανθρώπου για ελευθερία και δημιουργία»
Ξέρετε, πριν να φύγω από την Στοκχόλμη, πήγα ν’ αποχαιρετήσω τον Γραμματέα της Ακαδημίας, τον κ. Γκύλλενστεν, ένα θαυμάσιο άνθρωπο. «Έχετε υπ’ όψιν σας», μου είπε, «ότι θέλοντας, και μη, δύο χρόνια της ζωής σας θα πάνε χαμένα». Το θεώρησα μιαν υπερβολή, ένα σχήμα λόγου. Και όμως ο ενάμισης χρόνος πέρασε και ακόμα να βρω λίγη ώρα ν’ ανοίξω τα χειρόγραφά μου.

Πηγή: https://logomnimon.wordpress.com

Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου εκκλησιάστηκαν στον Ιερό Ναό των 23 Αγίων Αναργύρων Κρανοχωρίου, ύστερα και από πρόσκληση του πατέρα Βασίλειου και του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου.

Η 17η Οκτωβρίου καθιερώθηκε να εορτάζεται στη μνήμη των 23 Αγίων Αναργύρων «ιατρών» της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας, πριν από 2 έτη, όταν πραγματοποιήθηκαν τα «θυρανοίξια» του παλαιού ναού Κρανοχωρίου, ο οποίος αναστηλώθηκε με δωρεές πιστών, καθώς είχε υποστεί σοβαρές ζημιές κατά τη διάρκεια των πολέμων.

Ευχαριστούμε τον πατέρα Βασίλειο και την ενορία Κρανοχωρίου επίσης για τη ζεστή φιλοξενία τους.

Για το σχολείο: η δασκάλα Πετρούλα Παπαμιχαήλ

Λίγα λόγια για το βιβλίο

Μια φορά και ένα καιρό σε ένα βασίλειο μακρινό ζούσε ένας βασιλιάς εγωιστής και καλοφαγάς. Δεν αγαπούσε το λαό του, νοιαζόταν μόνο για τον εαυτό  του. Σε μια φτωχική γωνία ζούσε ο κακόμοιρος Θωμάς. Είχε μια ατυχία τρομερή και τον βασιλιά έμοιαζε μόνο στη μορφή. Είχε πλούσια καρδιά, αλλά έλλειψη στα χρήματα και τα υλικά αγαθά.  Μια βραδιά μία νεραιδούλα θα εμφανιστεί και ένα ξόρκι θα αλλάξει δυο ζωές! Τι θα συμβεί από εκεί και πέρα; Η πολιτεία θα αποκτήσει επιτέλους ένα σωστό βασιλιά; Και ποιος θα είναι αυτός; Ένα παραμύθι, που μέσα από την ποίηση και την διασκεδαστική αφήγηση, μαθαίνει στους μικρούς αναγνώστες να εκτιμούν και να σέβονται το συνάνθρωπο, ανεξάρτητα από το χρώμα του δέρματός του και την κοινωνική του θέση!

Λίγα λόγια για τη συγγραφέα

Η Βούλα Παπατσιφλικιώτη γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη, όπου ζει και δραστηριοποιείτε μέχρι και σήμερα. Είναι Δημοσιογράφος (μέλος της Ένωσης Δημοσιογράφων και Συγγραφέων Τουρισμού Ελλάδος), Βρεφονηπιοκόμος και Θεραπεύτρια λόγου. Πραγματοποιεί συνεντεύξεις με εκπροσώπους της λογοτεχνίας για το “τοβιβλίο.net” και είναι συνεργάτιδα της μεγαλύτερης εφημερίδας των Ελλήνων της Αυστραλίας “Νέος Κόσμος”,  γράφοντας άρθρα με θέματα σχετικά με τα παιδιά.

Ο χορός, η κρυμμένη γλώσσα της ψυχής σύμφωνα με την Martha Graham, την συντροφεύει σε όλη, σχεδόν, την μέχρι τώρα ζωή της. Από μικρή της άρεσε να χορεύει. Το έβλεπε σαν ένα μέσο εκτόνωσης των συναισθημάτων της. Επίσης η λατρεία της για την παράδοση και την λαογραφία, συντέλεσε και αυτό το διάστημα μαθαίνει παραδοσιακούς χορούς, σε πολιτιστικό σύλλογο της πόλης της.

Συμμετέχει με διήγημά της στο ομαδικό βιβλίο διηγημάτων «Θέρος και Θεριά», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Ανάτυπο. Επίσης από την Δυάς εκδοτική κυκλοφορεί το πρώτο της παιδικό βιβλίο με τίτλο «Μάθε το Φόβο να νικάς